WASHINGTON STATE

HOUSE DEMOCRATS

Town Hall Information

2017 House Democratic Caucus Town Halls

Updated 3/8/2017

Town Halls will be held Saturday, March 11, unless otherwise noted in red

Not listed: Telephone town halls and town hall meetings that have already occurred.

District # Members(s) Location Address Time Notes
1 Rep. Derek Stanford
Rep. Shelley Kloba
Cascadia College, Mobius Hall 18345 Campus Way NE, Bothell 2:30 pm – 4:00 pm Sunday, March 12th
Joint w/Sen. Palumbo
3 Rep. Marcus Riccelli
Rep. Timm Ormsby
Washington Cracker Company Building 304 W. Pacific, Spokane 9:30 am – 11:00 am Joint w/ Sen. Andy Billig
11 Rep. Zack Hudgins
Rep. Steve Bergquist
King County Emergency Management Center 3511 NE 2nd St, Renton 10:30 am – 12:00 pm Saturday, March 18th
Joint w/Sen. Hasegawa
21 Rep. Strom Peterson
Rep. Lillian Ortiz-Self
Meadowdale High School, Great Hall 6002—168th Street SW, Lynnwood 2:00 pm – 4:00 pm Saturday, March 18th
Joint w/Sen. Liias
22 Rep. Laurie Dolan
Rep. Beth Doglio
South Puget Sound Community College- Lacey Campus, Building 1, Room 194 4220—6th Ave SE, Lacey 2:00 pm – 4:00 pm Joint w/Sen. Hunt
23 Rep. Sherry Appleton
Rep. Drew Hansen
Kitsap Fairgrounds, Eagle’s Nest 1200 NW Fairgrounds Rd, Bremerton 9:30 am – 11:00 am Joint w/ Sen. Christine Rolfes
Bainbridge Island City Hall, Council Chambers 280 Madison Ave N, Bainbridge Island 1:00 pm – 2:30 pm
27 Rep. Laurie Jinkins
Rep. Jake Fey
The Evergreen State College-Tacoma Campus 1210 6th Avenue, Tacoma 10:00 am – 12:00 pm Joint w/ Sen. Jeannie Darneille
28 Rep. Christine Kilduff Steilacoom Town Hall 1717 Lafayette Street, Steilacoom 4:00 pm – 6:00 pm Sunday, March 12
Joint w/ Rep. Dick Muri
30 Rep. Mike Pellicciotti
Rep. Kristine Reeves
Federal Way Senior Center 4016 S. 352nd St, Auburn 10:00 am – 12:00 pm
33 Rep. Tina Orwalli
Rep. Mia Gregerson
Kent City Hall, Council Chambers 220 4th Ave S, Kent 10:00 am – 12:00 pm Saturday, March 18th

Joint w/ Sen. Karen Keiser

36 Rep. Noel Frame
Rep. Gael Tarleton
Leif Erikson Lodge 2245 NW 57th St, Seattle 11:00 am – 12:30 pm Joint w/ Sen. Carlyle
37 Rep. Sharon Tomiko Santos
Rep. Eric Pettigrew
Rainier Beach Community Center, Multipurpose Room 8825 Rainier Ave S, Seattle 10:00 am – 12:00 pm
41 Rep. Tana Senn
Rep. Judy Clibborn
Somerset Elementary School Gymnasium 14100 Somerset Blvd SE, Bellevue 10:00 am – 12:30 pm Saturday, March 18th
Joint w/Sen. Wellman
43 Rep. Nicole Macri
Rep. Frank Chopp
Seattle First Baptist Church 1111 Harvard Ave, Seattle 1:00 pm – 2:30 pm Joint w/ Sen. Jaime Pedersen
44 Rep. John Lovick Lake Stevens Fire District Conference Center 10518 – 18th St. SE, Lake Stevens 9:30 am – 11:00 am
Mill Creek City Hall South, Council Chambers 15728 Main St, Mill Creek 2:30 pm – 4:00 pm
45 Rep. Larry Springer
Rep. Roger Goodman
Lake Washington Institute of Technology, Room 305A, West Bldg Room 305A, West Bldg., 11605 132nd Ave. NE, Kirkland 12:00 noon – 1:30 pm
47 Rep. Pat Sullivan Golden Steer Restaurant 23826 104th Ave SE, Kent 11:00 am – 12:30 pm Saturday, March 18th
Joint with Sen. Fain & Rep. Hargrove
48 Rep. Vandana Slatter
Rep. Joan McBride
Redmond City Hall, Council Chambers 15670 NE 85th St, Redmond 10:30 am – 12:00 pm Joint w/Sen. Kuderer