WASHINGTON STATE

HOUSE DEMOCRATS

House Democratic Caucus announces committees and D member assignments

OLYMPIA – House Democratic Caucus members have approved the following committees and Democratic member assignments for the 2019 legislative session beginning in January. The House Republican Caucus and its leadership will assign their committee membership.

Click here for state legislative district locations referenced next to each member’s name.

HDC member assignments by committee

Appropriations

Timm Ormsby (3rd LD), Chair

June Robinson (38th LD), 1st Vice Chair

Steve Bergquist (11th LD), 2nd Vice Chair

Eileen Cody (34th LD)

Laurie Dolan (22nd LD)

Joe Fitzgibbon (34th LD)

Drew Hansen (23rd LD)

Zack Hudgins (11th LD)

Laurie Jinkins (27th LD)

Nicole Macri (43rd LD)

Eric Pettigrew (37th LD)

Gerry Pollet (46th LD)

Cindy Ryu (32nd LD)

Tana Senn (41st LD)

Larry Springer (45th LD)

Derek Stanford (1st LD)

Pat Sullivan (47th LD)

Gael Tarleton (36th LD)

Steve Tharinger (24th LD)

Capital Budget

Steve Tharinger (24th LD), Chair

Beth Doglio (22nd LD), Vice Chair

Strom Peterson (21st LD), Vice Chair

Lisa Callan (5th LD Rep.-Elect)

Lauren Davis (32nd LD Rep.-Elect)

Mari Leavitt (28th LD Rep.-Elect)

Debra Lekanoff (40th LD Rep.-Elect)

Melanie Morgan (29th LD Rep. Elect)

Marcus Riccelli (3rd LD)

Sharon Tomiko Santos (37th LD)

Mike Sells (38th LD)

Monica Stonier (49th LD)

Civil Rights & Judiciary

Laurie Jinkins (27th LD), Chair

My-Linh Thai (41st LD Rep.-Elect), Vice Chair

Roger Goodman (45th LD)

Drew Hansen (23rd LD)

Christine Kilduff (28th LD)

Steve Kirby (29th LD)

Tina Orwall (33rd LD)

Javier Valdez (46th LD)

Amy Walen (48th LD Rep.-Elect)

College & Workforce Development

Drew Hansen (23rd LD), Chair

Debra Entenman (47th LD), Vice Chair

Mari Leavitt (28th LD), Vice Chair

Steve Bergquist (11th LD)

Jared Mead (44th LD Rep.-Elect)

Dave Paul (10th LD Rep.-Elect)

Gerry Pollet (46th LD)

Bill Ramos (5th LD Rep.-Elect)

Mike Sells (38th LD)

Vandana Slatter (48th LD)

Commerce & Gaming

Derek Stanford (1st LD), Chair

Kristine Reeves (30th LD), Vice Chair

Brian Blake (19th LD)

Steve Kirby (29th LD)

Shelley Kloba (1st LD)

Melanie Morgan (29th LD Rep.-Elect)

Consumer Protection & Business

Steve Kirby (29th LD), Chair

Kristine Reeves (30th LD), Vice Chair

Brian Blake (19th LD)

Cindy Ryu (32nd LD)

Sharon Tomiko Santos (37th LD)

Derek Stanford (1st LD)

Amy Walen (48th LD Rep.-Elect)

Education

Sharon Tomiko Santos (37th LD), Chair

Laurie Dolan (22nd LD), Vice Chair

Dave Paul (10th LD Rep.-Elect), Vice Chair

Steve Bergquist (11th LD)

Lisa Callan (5th LD Rep.-Elect)

Christine Kilduff (28th LD)

Lillian Ortiz-Self (21st LD)

Monica Stonier (49th LD)

My-Linh Thai (41st LD Rep.-Elect)

Javier Valdez (46th LD)

Environment & Energy

Joe Fitzgibbon (34th LD), Chair

Debra Lekanoff (40th LD Rep.-Elect), Vice Chair

Beth Doglio (22nd LD)

Jake Fey (27th LD)

Jared Mead (44th LD)

Strom Peterson (21st LD)

Sharon Shewmake (42nd LD Rep.-Elect)

Finance

Gael Tarleton (36th LD), Chair

Amy Walen (48th LD Rep.-Elect), Vice Chair

Mike Chapman (24th LD)

Noel Frame (36th LD)

Nicole Macri (43rd LD)

Jeff Morris (40th LD)

Larry Springer (45th LD)

Sharon Wylie (49th LD)

Tina Orwall (33rd LD)

Health Care & Wellness

Eileen Cody (34th LD), Chair

Nicole Macri (43rd LD) Vice Chair

Lauren Davis (32nd LD Rep.-Elect)

Laurie Jinkins (27th LD)

Marcus Riccelli (3rd LD)

June Robinson (38th LD)

Monica Stonier (49th LD)

My-Linh Thai (41st LD Rep. Elect)

Steve Tharinger (24th LD)

Housing Community Development & Veterans

Cindy Ryu (32nd LD), Chair

Melanie Morgan (29th LD Rep.-Elect), Vice Chair

Debra Entenman (47th LD Rep.-Elect)

Noel Frame (36th LD)

Mari Leavitt (28th LD Rep.-Elect)

Kristine Reeves (30th LD)

Human Services & Early Learning

Tana Senn (41st LD), Chair

Lisa Callan (5th LD Rep.-Elect), Vice Chair

Noel Frame (36th LD), Vice Chair

Roger Goodman (45th LD)

Christine Kilduff (28th LD)

John Lovick (44th LD)

Lillian Ortiz-Self (21st LD)

Innovation, Technology & Economic Development

Zack Hudgins (11th LD), Chair

Shelley Kloba (1st LD), Vice Chair

Jeff Morris (40th LD)

Vandana Slatter (48th LD)

Gael Tarleton (36th LD)

Sharon Wylie (49th LD)

Labor & Workplace Standards

Mike Sells (38th LD), Chair

Mike Chapman (24th LD), Vice Chair

Mia Gregerson (33rd LD)

Timm Ormsby (3rd LD)

Local Government

Gerry Pollet (46th LD), Chair

Strom Peterson (21st LD), Vice Chair

Sherry Appleton (23rd LD)

Tana Senn (41st LD)

Public Safety

Roger Goodman (45th LD), Chair

Lauren Davis (32nd LD Rep.-Elect), Vice Chair

Sherry Appleton (23rd LD)

John Lovick (44th LD)

Tina Orwall (33rd LD)

Mike Pellicciotti (30th LD)

Eric Pettigrew (37th LD)

Rules

Frank Chopp (43rd LD), Chair

Steve Bergquist (11th LD)

Mike Chapman (24th LD)

Lauren Davis (32nd LD Rep.-Elect)

Noel Frame (36th LD)

Christine Kilduff (28th LD)

John Lovick (44th LD)

Lillian Ortiz-Self (21st LD)

Tina Orwall (33rd LD)

Eric Pettigrew (37th LD)

Marcus Riccelli (3rd LD)

Larry Springer (45th LD)

Monica Stonier (49th LD)

Pat Sullivan (47th LD)

Sharon Wylie (49th LD)

Rural Development, Agriculture & Natural Resources

Brian Blake (19th LD), Chair

Sharon Shewmake (42nd LD Rep.-Elect), Vice Chair

Mike Chapman (24th LD)

Joe Fitzgibbon (34th LD)

Debra Lekanoff (40th LD Rep.-Elect)

Eric Pettigrew (37th LD)

Bill Ramos (5th LD Rep.-Elect)

Larry Springer (45th LD)

State Government & Tribal Relations

Mia Gregerson (33rd LD), Chair

Mike Pellicciotti (30th LD), Vice Chair

Sherry Appleton (23rd LD)

Laurie Dolan (22nd LD)

Zack Hudgins (11th LD)

Transportation

Jake Fey (27th LD), Chair

Sharon Wylie (49th LD), 1st Vice Chair

Vandana Slatter (48th LD), 2nd Vice Chair

Javier Valdez (46th LD), 2nd Vice Chair

Mike Chapman (24th LD)

Beth Doglio (22nd LD)

Debra Entenman (47th LD Rep.-Elect)

Mia Gregerson (33rd LD)

Shelley Kloba (1st LD)

John Lovick (44th LD)

Jared Mead (44th LD Rep.-Elect)

Lillian Ortiz-Self (21st LD)

Dave Paul (10th LD Rep.-Elect)

Mike Pellicciotti (30th LD)

Bill Ramos (5th LD Rep.-Elect)

Marcus Riccelli (3rd LD)

Sharon Shewmake (42nd LD Rep.-Elect)

HDC committee assignments by member

Appleton

Local Government

Public Safety

State Government & Tribal Relations

Bergquist

Appropriations – (2nd Vice Chair)

College & Workforce Development

Education

Rules

Blake

Rural Development, Agriculture & Natural Resources – (Chair)

Commerce & Gaming

Consumer Protection & Business

Callan

Human Services & Early Learning – (Vice Chair)

Capital Budget

Education

Chapman

Labor & Workplace Standards – (Vice Chair)

Finance

Rules

Rural Development Agriculture & Natural Resources

Transportation

Chopp

Rules – (Chair)

Cody

Health Care & Wellness – (Chair)

Appropriations

Davis

Public Safety – (Vice Chair)

Capital Budget

Health Care & Wellness

Rules

Doglio

Capital Budget – (Vice Chair)

Environment & Energy

Transportation

Dolan

Education – (Vice Chair)

Appropriations

State Government & Tribal Relations

Entenman

College & Workforce Development – (Vice Chair)

Housing, Community Development, & Veterans

Transportation

Fey

Transportation – (Chair)

Environment & Energy

Fitzgibbon

Environment & Energy – (Chair)

Appropriations

Rural Development, Agriculture & Natural Resources

Frame

Human Services & Early Learning – (Vice Chair)

Finance

Housing, Community Development, & Veterans

Rules

Goodman

Public Safety – (Chair)

Civil Rights & Judiciary

Human Services & Early Learning

Gregerson

State Government & Tribal Relations – (Chair)

Labor & Workplace Standards

Transportation

Hansen

College & Workforce Development – (Chair)

Appropriations

Civil Rights & Judiciary

Hudgins

Innovation, Technology & Economic Development – (Chair)

Appropriations

State Government & Tribal Relations

Jinkins

Civil Rights & Judiciary – (Chair)

Appropriations

Health Care & Wellness

Kilduff

Civil Rights & Judiciary

Education

Human Services & Early Learning

Rules

Kirby

Consumer Protection & Business – (Chair)

Civil Rights & Judiciary

Commerce & Gaming

Kloba

Innovation, Technology & Economic Development – (Vice Chair)

Commerce & Gaming

Transportation

Leavitt

College & Workforce Development – (Vice Chair)

Capital Budget

Housing, Community Development, & Veterans

Lekanoff

Environment & Energy – (Vice Chair)

Capital Budget

Rural Development, Agriculture & Natural Resources

Lovick

Human Services & Early Learning

Public Safety

Rules

Transportation

Macri

Health Care & Wellness – (Vice Chair)

Appropriations

Finance

Mead

College & Workforce Development

Environment & Energy

Transportation

Morgan

Housing, Community Development, & Veterans – (Vice Chair)

Capital Budget

Commerce & Gaming

Morris

Finance

Innovation, Technology & Economic Development

Ormsby

Appropriations – (Chair)

Labor & Workplace Standards

Ortiz-Self

Education

Human Services & Early Learning

Rules

Transportation

Orwall

Civil Rights & Judiciary

Finance

Public Safety

Rules

Paul

Education – (Vice Chair)

College & Workforce Development

Transportation

Pellicciotti

State Government & Tribal Relations – (Vice Chair)

Public Safety 

Transportation

Peterson

Capital Budget – (Vice Chair)

Local Government – (Vice Chair)

Environment & Energy

Pettigrew

Appropriations

Public Safety

Rules

Rural Development, Agriculture & Natural Resources

Pollet

Local Government – (Chair)

Appropriations

College & Workforce Development

Ramos

College & Workforce Development

Rural Development, Agriculture & Natural Resources

Transportation

Reeves

Commerce & Gaming – (Vice Chair)

Consumer Protection & Business – (Vice Chair)

Housing, Community Development, & Veterans

Riccelli

Capital Budget

Health Care & Wellness

Rules

Transportation

Robinson

Appropriations – (1st Vice Chair)

Health Care & Wellness

Ryu

Housing, Community Development, & Veterans – (Chair)

Appropriations

Consumer Protection & Business

Santos

Education – (Chair)

Capital Budget

Consumer Protection & Business

Sells

Labor & Workplace Standards – (Chair)

Capital Budget

College & Workforce Development

Senn

Human Services & Early Learning – (Chair)

Appropriations

Local Government

Shewmake

Rural Development, Agriculture & Natural Resources – (Vice Chair)

Environment & Energy

Transportation

Slatter

Transportation – (2nd Vice Chair)

College & Workforce Development

Innovation, Technology & Economic Development

Springer

Appropriations

Finance

Rules

Rural Development, Agriculture & Natural Resources

Stanford

Commerce & Gaming – (Chair)

Appropriations

Consumer Protection & Business

Stonier

Capital Budget

Education

Health Care & Wellness

Rules

Sullivan

Appropriations

Rules

Tarleton

Finance – (Chair)

Appropriations

Innovation, Technology & Economic Development

Thai

Civil Rights & Judiciary – (Vice Chair)

Education

Health Care & Wellness

Tharinger

Capital Budget – (Chair)

Appropriations

Health Care & Wellness

Valdez

Transportation – (2nd Vice Chair)

Civil Rights & Judiciary

Education

Walen

Finance – (Vice Chair)

Civil Rights & Judiciary

Consumer Protection & Business

Wylie

Transportation – (1st Vice Chair)

FinanceInnovation, Technology & Economic Development

Rules

 

# # #



SHARE ON: